سلام ، به سایت انبار مرکزی ضایعات خوش امدید

لوگو

خیابان آزادی

ایران ، تهران

نحوه بازیافت مس

نحوه بازیافت مس

نحوه بازیافت مس

نحوه بازیافت مس مس يکي از منابعي است که بيشترين قابليت استفاده مجدد را داراست. به گزارش انبار مرکزی ضایعات در واقع مس و آلياژهاي آن هزاران سال توسط بشر بازيافت شده است. در ابتدا، بشر آموخت که اشياء مسي را مي‌توان ذوب و مجدداً قالب گيري نمود.

بازیافت این فلز باعث کاهش قابل توجه هزینه ها شده و کشورهای شیلی و آمریکا آنچنان در بازیافت این فلز گران بها پیشرو هستند که هیچگونه وارداتی ندارند و تمام نیازشان را از بازیافت تامین می کنند، که این امر باعث کاهش قابل توجهی در هزینه های استخراج و واردات مس این کشورها شده است.  ضمنا از حیث مصرف انرژی نیز اثبات شده که بازیافت مس از ضایعات،  باعث کاهش مصرف ۸۵% الی ۹۰% در هزینه های تولید این فلز در برابر استخراج اولیه آن از سنگ معدن می شود و آلودگی های زیست محیطی را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد

انبار مرکزی ضایعات بهترین خریدار ضایعات در تهران

مزایا بازیافت مس

  • مزایای بازیافت مس : قیمت مس بازيافت مس ارزانتر از معدن کاری و استخراج منابع جديد مس می باشد. مس بازيافتی ارزشی تا 90 درصد بهای مس اصلي را داراست و در واقع عمل بازيافت به پايين نگهداشتن قيمت توليدات مسی کمک می کند.
  • 2- منابع محدود : تا امروز، تنها 12 تا 13 درصد از تمام ذخيره های شناخته شده معدنی، استخراج شده است. با اين حال بايد به فکر نگهداری از منابع معدني باقی مانده بود و بهترين راه، بازيافت مواد معدني است.
  • 3- صرفه جويی در مصرف انرژی : بازيافت يک تن مس مصرف شده،  %15 از انرژی لازمه برای معدنکاری و استخراج همان ميزان مس را طلب می کند. بنابراين بازيافت مواد راهی است برای حفظ و صرفه جويی در مصرف سوخت های فسيلی و کاهش انتشار دی اکسيد کربن در هوا.
  • 4- محيط زيست : درطي استخراج و تصفيه فلزات گازها و گرد و غبارهايی در هوا منتشر میشود. اما در بازيافت فلزات هيچ آلودگی منتشر نمیشود، بنابراين عمل بازيافت مواد به سلامتی محيط زيست نيز کمک می نمايد.

انواع ضایعات های مس

ضایعات های قدیمی

ضایعات های قدیمی:به ضایعاتی گفته می شود که باصطلاح عمر خود را کرده اند و دیگر قابل استفاده نیستند، برای نمونه می توان به ظروف مسی،کابل های مسی و بعضی از رادیاتورها و … اشاره کرد. این قراضه ها بعد از خرید توسط ضایعاتی ها جمع آوردی می شوند و سپس بازیافت، به همین دلیل فرآیند  بازیافت آنها نسبتا طولانی میشود

ضایعات های جدید

ضایعات های جدید:به ضایعات حاصل از تولید، در بخش صنعت، کارخانه ها و ….که معمولا از فلز مس  بدست می آید اطلاق می شود که پس از چند ماه بازیافت می شوند. به همین دلیل بازیافت آنها خیلی طول نمی کشد، ضمنا خرید و فروش ضایعات مس معمولا قراضه های جدید است.

ضایعات مس برگشتی

قراضه مس برگشتی: يک منبع مهم مس به حساب می آيد که اهميت روزافزونی دارد. در حال حاضر حدود 80 درصد قراضه های برگشتی را قراضه های آلياژی تشکيل مي دهند. اغلب اينها معمولا ذوب شده و بی آنکه پالايش شوند به شکل آلياژ ريخته مي شوند. مس قراضه غيرآلياژی ذوب و پالايش مي شود تا مس ويژه کارهای مکانيکی يا الکتريکی بدست آيد. فرآيندهای به کار رفته بستگی به عيار مواد برگشتي و محصول دلخواه دارد. طبق آمار بدست آمده حدود 1.3 درصد مس مصرفی را می توان از قراضه مس تهيه نمود. در واقع بازيابی مس از اشيای مصرف شده(قراضه کهنه) و تلفات توليد (قراضه نو) براي تمام صنايع اهميت زيادی دارد. حدود 10-5 درصد مس جهان از پالايش دوباره مس قراضه تامين می شود و 30-25 درصد ديگر (مس حاصل از قراضه) از بازيابی مستقيم مس، به ويژه آلياژها بدست مي آيد. 40 -30 درصد تمام مس توليد شده از قراضه، از قراضه کهنه (اشياي به کار رفته مسي) و 70-60 درصد آن از ضایعات نو يا تلفات توليد حاصل می شود.

انواع بازیافت مس

  1. بازیافت دستی 
  2. بازیافت قالکاری
  3. بازیافت شیمیایی
بازیافت دستی‌از ساده ترین روش های بازیافت مس می توان به تفکیک قطعات مسی از تجهیزات، دستگاه های الکترونیکی و سیم های مسی و… که در کارگاه های کوچک انجام می شود اشاره کرد.
بازیافت قالکاریاز دیگر روش های صنعتی برای بازیافت مس می توان از قالکاری نام برد:
در روش قالکاری ضایعات مسی که از قطعات الکترونیکی و بردها و حتی از جداسازی فلزات دیگر مانند طلا و نقره بدست آمده، در کوره می ریزند و بعد از ذوب شدن مس آن را به شکل شمش در می آوردند.
3) روش شیمیاییدر روش شیمیایی ضایعات الکترونیکی را ابتدا جدا کرده سپس آسیاب می کنند و با حل کردن در اسید،  فلزات گرانبهایی مانند طلا و نقره را بازیافت می کنند. بعد ازاین مراحل مس باقی مانده را با استفاده از روش سمنتاسیون جداسازی می کنند.

ذوب ضایعات مس

ذوب ضایعات مس: ضایعات های مس مستقيماً ذوب می شوند و گاه در هنگام ذوب درجه  خلوصشان بالا برده می شود. سپس مس ذوب شده احياء مي گردد و به اشکال حد واسط نظير بيلت ها، کيک ها و شمش های مسی قالب گيری می شود تا در مراحل بعدی کارهای بيشتری روی آن صورت گيرد. قراضه معمولاً شامل مواد فاسد شده يا تحليل رفته الکتريکی مي‌باشد که در طي عمليات بازيابی درجه خلوص آن بالا مي‌رود و در قالب های آند ريخته مي شود. در واقع آندها مواد نارسي هستند که در عمليات کاتدسازی به کار مي روند. ابتدا آندها آبکاری می‌شوند، به اين صورت که مواد فاسد شده الکتريکي در حمامي از اسيد سولفوريک حل شده و سپس خارج از محلول، بر روي يک صفحه فولادی آبکاری مي شوند. ورقه های نازک مس پالايش شده به طرف صفحات ضد زنگ کشيده شده و در سلول های الکتروليتی ديگری ما بين صفحات آندی قرار مي گيرند. طي عمل آبکاری، آندهای مسی با درجه خلوص 99.98 % بدست می آيد که برای ساختن ورقه های کاتدی مس با درجه خلوص بالا به کار می رود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.